Facebook - MAS Horný Liptov  Instagram - MAS Horný Liptov  Email - MAS Horný Liptov

Boli sme na Barlatóne 2022

 Pridané: 01.06.2022
 Autor: Rezník

Barlatón vznikol ako nevinná stávka dvoch hendikepovaných Liptákov v roku 2010. Išlo o neobyčajný športový výkon, na ktorý sa po prvý krát podujali Ivan Šobáň a Dalibor Novotný, keď na barlách prešli približne 10 kilometrov z Liptovského Hrádku do Liptovského Mikuláša. Dnes sú obaja hendikepovaní  športovci, aj vďaka iniciatíve a projektom Komunitnej nadácie Liptov (KNL), vybavení profi strojmi. Podávajú na nich skutočne neskutočné športové výkony.
Na približne sedem kilometrovú trať z Okoličného na Borovú Sihoť sa o najskôr o 10:00 hod vydali chodci i vozíčkari, ktorých po polhodine nasledovali bežci. Potom už symbolický štart patril cyklistom - garantom barlatónskeho cyklopelotónu boli dobrovoľníci z Cykloregiónu Liptov, Vrchárskej koruny liptovskej a Liptovskí tuláci. Novinkou bola možnosť absolvovať približne 16 kilometrovú trasu cez Závažnú Porubu, Iľanovo, Závažnú Porubu a Liptovský Ján.
Všetci účastníci Barlatónu sa postupne stretli na Borovej Sihoti, kde ich okrem občerstvenia čakala aj účastnícka medaila z rúk známeho šprintéra Jána Volka. Vyjadril radosť z toho, že je medzi skvelými ľuďmi v nádhernom prostredí.
Aj tento ročník Barlatónu pomáhal tým, ktorí to potrebujú. Správkyňa KNL a hlavná organizátorka Barlatónu Jana Mrlianová informovala, že tohtoročný výťažok v sume 6000 eur je rovným dielom rozdelený medzi dve liptovské rodiny s hendikepovanými detičkami. Tie si aj na pódiu prevzali symbolické šeky. Ešte predtým pódium patrilo vystúpeniu Folklórneho súboru Majerán a Detského folklórneho súboru Cindruška z Liptovského Hrádku.

Fotografie z podujatia nájdete v našej galérií: https://www.hornyliptov.sk/fotogaleria/album/3/barlaton-2022.html 
a taktiež v galérií KNL: https://www.knl.sk/clanok/350-foto-barlaton-2022Zdroj: Mesto Liptovský Hrádoknávrat 

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka: Európa investuje do vidieckych oblastí.